Co je to les

Obecná definice říká, že lesem jsou stromy, keře (tzv. lesní porosty) a pozemky na kterých rostou. Spolu s dalšími živými organismi a vodními plochami vytváří lesy jedny z nejpozoruhodnějších a nejsložitějších ekosystémů naší planety.

Les je hlavně zdrojem dřeva určeného k prodeji či spotřebě vlastníka, kde dřevo přestavuje obnovitelnou surovinu. Vedle produkce dřeva (tzv. produkční činnost) plní les i jiné celospolečenské funkce, ze kterých vlastníkovi lesa neplyne žádný příjem (funkce rekreační, protipovodňová, klimatická, pro zachování bilogické různorodosti apod.) - tzv. mimoprodukční činnost.

V České republice se lesy podle Lesní zákona (289/1995) dělí dle vlastnictví na státní, v majetku obcí, v majetku církví a soukromé (fyzických i právnických osob). Dále se dělí dle funkce na hospodářské, ochranné a lesy zvláštního určení.

Jak se chovat v lese

Vztah návštěvníků a vlastníků k lesu je dán lesním zákonem (289/1995) tak, aby nedocházelo k ničení životního prostředí.

Každý, kdo volně vstupuje do lesa, nesmí jej ničit a poškozovat, znečišťovat či narušovat životní prostředí, rušit zvěř, atd.. Za oplátku tam každý může sbírat pro vlastní potřebu lesní plody a suchou, na zemi ležící klest. Toto se týká všech lesů, tedy i soukromých. Vyjímkou jsou vyznačené chráněnné oblasti a dále pak orgán lesní správy může rozhodnout o dočasném omezení nebo vyloučení vstupu do lesa. Lesní zákon také zakazuje vykonávat v lesích některé jinak běžné činnosti

Vstup do lesa je na vlastní nebezpečí. Návštěvník také musí dbát pokynů vlastníka lesa a jeho zaměstnanců či najatých pracovníků. 

Hospodaření v lese

Lesní zákon stanovuje předpoklady pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí, pro plnění všech jeho funkcí a pro podporu trvale udržitelného hospodaření v něm.“

Jedná se o plány, jak s lesem zacházet, kdy těžit, co sázet a podobně...

Zajímavosti z lesa

Trocha ekologie

 • Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí.
 • Jeden hektar listnatého lesa vyprodukuje za rok přibližně 10 tun kyslíku, jehličnatý les pak přibližně 6,5 tun kyslíku.
 • Les čistí ovzduší. Např. hektar bukového lesa dokáže navázat za život až 60 tun popílku, smrkový 30tun.
 • Les nasává vodu jako houba a pomalu ji uvolňuje. Pomáhá tak proti povodním při deštích.

V lesích České republiky přiroste

(zdroj http://lesniskolky.cz/)

za každé 3 minuty tolik dřeva, kolik se spořebuje na stavbu jednoho rodinného celodřevěnného domu (cca 65mdřevní kulatiny na dům),
za 1 hodinu pak objem dřeva na 20 domů,
za 1 den objem dřeva na 480 domů,
za 1 měsíc 2000 m3 dřeva na 14 400 rodinných celodřevěných domů.

K postavení 14 400 rodinných domů je potřeba na začátku 778,4kg smrkového semene, ze kterých se vypěstuje 15 568 000 výsadby schopných sazenic. Tyto vysadit v lesních holinách a vzrůstající porosty minimálně 80 let dále pěstovat a ochraňovat.

Všeobecné údaje o lesích v České republice (2013)

(zdroj http://www.uhul.cz/)

Plocha lesních pozemků v České republice stále roste.
33,9%
území státu pokrývají lesy. To je výměra lesní půdy 2 663 731 ha.
O 0,06% se každoročně zvětší procento lesů v ČR. (Od roku 1966 celkem o 64 103ha.)
Největší lesnatost je v Libereckém kraji  - 44,8%.
Nejmenší lesnatost je v kraji Hlavní město Praha - 10,4%.
Zastoupení dřevin v lesích

 • 73% jehličnaté lesy
  • 51,1% Smrk
  • 16,6% Borovice
  • 5,3% ostatní jehličnaté
 • 26% listnaté lesy
  • 7,8% Buk
  • 7,1% Dub
  • 11,1% ostatní listnaté
 • 1% holiny, tzv. nezalesněné

Hráči online kasin mají širokou škálu zájmů, které se netýkají pouze hazardních her. Mnoho z nich rádo objevuje přírodu a tráví čas v přírodě. Ačkoli se to může zdát jako zvláštní kombinace, není neobvyklé, že si nadšenci online kasin dávají pauzu od virtuálního hraní a vyrážejí do lesa na čerstvý vzduch. Mnozí z těchto hráčů také využívají nové mobilní technologie, aby mohli hrát své oblíbené hry a zároveň si užívat přírody. Díky tomu, že online kasina nyní nabízejí jako platební možnost Apple Pay, je pro hráče snazší než kdykoli předtím užívat si svého koníčka při hraní v lese v apple pay česká republika kasino. Jedním z důvodů, proč hráče online kasin může přitahovat trávení času v přírodě, je to, že poskytuje tolik potřebný únik od každodenního shonu. S tolika rozptýleními, která se ucházejí o naši pozornost, může být obtížné najít klid a pohodu. V lese však nezvoní mobilní telefony ani nepípají e-maily - jen zpěv ptáků a šumění listí ve větru.

Vlastnické poměry v České republice (2013)

(zdroj http://www.uhul.cz/)

lesy státní 59,74 %  

  • ve správě Lesů české republiky 50,25 %  (církvím bude vydáno 6,47%),
  • ve správě Vojenských lesů           4,78%,
  • ve správě Národních parků          3,64%,

Az online kaszinójátékosok mindig keresik a szórakozás új formáit, hogy izgalmasabbá tegyék játékélményeiket. Meglepő módon az egyik trend, amely az utóbbi években egyre népszerűbbé vált, az erdőben töltött idő, miközben kedvenc játékaikat játsszák. Ez szokatlan kombinációnak tűnhet, de üdítő változást kínál a hagyományos online szerencsejáték-élményhez képest. A skandináv lottószámok az online kaszinók világában is hullámokat vetnek. Azok a játékosok, akik szeretik kipróbálni a szerencséjüket a lottójátékokkal, rájöttek, hogy a skandináv lottójátékok kínálják a legjövedelmezőbb jackpotokat és az izgalmas játékmenetet. Mivel az online kaszinók hozzáférést biztosítanak ezekhez a lottószámokhoz, valamint a skandináv lottó számok friss nyerőszámai nyereményei, a játékosok bárhol kipróbálhatják a szerencséjüket a nagy nyereményekben - akár egy erdő közepén is! Összességében a szerencsejáték és a természet egyedülálló kombinációja élvezetes menekülést biztosít a mindennapi rutinból, és lehetővé teszi az online kaszinók rajongói számára, hogy teljesen elmerüljenek a játékban, miközben lélegzetelállító táj veszi őket körül.

 • ve správě ostatních státních        1,07%,

lesy obecní - 16,86%
lesy soukromé - 22,11%
  - fyzických i právnických osob
lesy církevní - 0,06%  (církvím bude vydáno ze správy LČR celkem 6,47%)
lesy lesních družstev a společností - 1,17%
krajské lesy - 0,06%